top of page

TARİHÇE

Kurucumuz Niyazi Kurtsan 1925 yılında Gümülcine’de doğmuş. II. Dünya Savaşı sırasında ailesi ile birlikte Türkiye’ye iltica ederek, Manisa’nın Akhisar ilçesine, sonra da İzmir’e yerleşmiş. Devlet bursu ile önce Afyon Lise’sini sonra da İstanbul Üniversitesi Eczacılık Fakültesi’ni bitirmiş. Sanata olan tutkusu nedeniyle de, Eczacılık Fakültesi’nde öğrenciyken bir yandan da Güzel Sanatlar Akademisi’nde ressam Cemal Tollu’nun atölyesine devam etmiş. 

İlk eczanesini 1955 yılında (Güneş Eczanesi) Kocamustafapaşa’da açarak, laboratuvarında ürettiği tentürdiyot, kolonya, dut şurubu gibi ürünler ile Kurtsan Şirketler grubunun temellerini atmış. 

Eczacı Niyazi Kurtsan henüz “doğal yaşam” ve “alternatif tıp” gibi kavramların yaygın olmadığı 1960’lardan itibaren bitkilerden ilaçlar ve sağlıklı ürünler geliştirmeyi kendine misyon edinen başarılı bir girişimci, aynı zamanda da yaratıcı ve üretken bir bilim adamıydı. 

“Bitkisel ilaçlar” konusuna ilgisinin kökleri çocukluğunun bıraktığı izlere uzanır. Küçük bir çocukken attan düşüp alnından tehlikeli bir yara almış, dedesinin onu, dağlarda yetişen ve yılan bıçağı denen bir bitkinin kökleriyle tedavi etmesiyle hayata dönebilmişti. İnsanları iyileştirecek ürünler geliştirirken doğadan ilham almasına işte bu olayın sebep olduğunu anlatırdı hep…Doğanın iyileştirici gücüne inanır ve bu gücü başkaları ile paylaşmak isterdi. 

1959 yılında İzmir Kız Lisesi’ni birincilikle bitiren Meral Kurtsan ile evlenerek İstanbula yerleşirler ve iki kızları dünyaya gelir. 1965 yılında eczanelerini Sirkeci’deki Büyük Postane’nin karşısına, müstahsar üretimini ise yine Sirkeci’ de bir hanın üst katına taşırlar. 

Kızlar ilkokul çağına geldiğinde okumaya doyamamış Meral, eczacılık eğitimini tamamlayarak eşi ile omuz omuza hayat mücadelesine girişir. 

1980 yılları geldiğinde kızları Meltem ve Deniz’ de eczacılık mesleğini seçerek anne ve babalarının mücadelelerine katılırlar. Capila, Burnil, Tuba, Otacı markalı ürünler ile Türkiye' nin her yerindeki eczanelerde raflarda yerini alır. 

Üretim 1980 lerde Merter’e, 2000 lerde ise Bandırma’ya taşınır. 

1990’lı yıllar, Kurtsan Grubu için farklı şirketlerden oluşan ve profesyonel iş bölümüne dayalı bir yapıyı getirdi. 2000’den sonrası ise Kurtsan grubunun “geleceğe hazırlanışı”nda bir başka dönüm noktası olmuştur. 2004 de kaybettiğimiz kurucumuz Ecz. Niyazi Kurtsan’ın eserine sahip çıkarak büyütüyor ve gelecek nesillere hazırlıyoruz. 

Bugün Kurtsan şirketler grubunun bünyesinde; grubun finansal yönetimini gerçekleştiren, KURTSAN HOLDİNG AŞ; Dermatolojik ve soğuk algınlığı ilaçları alanında uzmanlaşmış, KURTSAN İLAÇLARI A.Ş. Tıbbi flasterler, yara bantları ve hastane malzemeleri üreterek dağıtımını yapan, KURTSAN MEDİKAL SANAYİ VE TİCARET A.Ş. Bitkisel saç ve cilt bakım ürünleri ile sağlıklı doğal besinlerde Türkiye’nin lideri, OTACI BİTKİSEL ÜRÜNLER SANAYİ VE TİC. A.Ş. Büyük Eczane ve KURTSAN BİLİM SANAT EĞİTİM VAKFI bulunuyor. 

Kurtsan, Kurumsal Sosyal Sorumluluk uygulamaları ile de topluma örnek olacak çalışmalar yapıyor. Kagider-Kadın Fonu, Doğal Hayatı Koruma Derneği gibi saygın kurumlarla işbirliği yapıyor. 

Kurtsan Bilim Sanat Eğitim Vakfı maddi imkanları kısıtlı üniversite öğrencilerine karşılıksız burs veriyor. 

bottom of page