top of page

HAKKIMIZDA

İnsan sağlığını her zaman ön planda tutarak büyüyen Kurtsan Şirketler grubunun temelleri 65 yıl önce genç bir eczacı tarafından İstanbul’da açılan Güneş Eczanesi'nde atıldı. Henüz “doğal yaşam” ve “alternatif tıp” gibi kavramların yaygın olmadığı 1950'lerde Eczacı Niyazi Kurtsan, bitkilerden ilaçlar ve sağlıklı ürünler geliştirmeyi kendine misyon edinmiş başarılı bir girişimciydi. Aynı zamanda da yaratıcı ve üretken bir bilim adamı… 

Niyazi Kurtsan’ın bitkisel ürünlere yönelişi, doğanın iyileştirici gücüne duyduğu inançtan ve bu gücü başkaları ile paylaşma istediğinden kaynaklanıyordu. Çünkü küçük bir çocukken attan düşüp alnından tehlikeli bir yara almış, dedesinin onu, dağlarda yetişen ve yılan bıçağı denen bir bitkinin kökleriyle tedavi etmesiyle hayata dönebilmişti. İnsanları iyileştirecek ürünler geliştirirken doğadan ilham almasına işte bu olayın sebep olduğunu anlatırdı hep. 

Bugün Kurtsan şirketler grubunun bünyesinde; grubun finansal yönetimini gerçekleştiren, KURTSAN HOLDİNG A.Ş., Dermatoloji ve soğuk algınlığı ilaçları alanında uzmanlaşmış, KURTSAN İLAÇLARI A.Ş., Tıbbi flasterler, yara bantları ve hastane malzemeleri üreterek dağıtımını yapan, KURTSAN MEDİKAL SANAYİ VE TİCARET A.Ş., Bitkisel saç ve cilt bakım ürünlerde Türkiye’nin lideri, OTACI BİTKİSEL ÜRÜNLER SANAYİ VE TİCARET A.Ş., Büyük Eczane ve KURTSAN BİLİM SANAT EĞİTİM VAKFI bulunuyor. 

Üretimler Bandırma tesislerimizde GMP kurallarına ve ISO standartlarına uygun olarak gerçekleştiriliyor. 350 çalışanımız ile Türkiye'nin tüm bölgelerindeki eczane, hastane ve marketlere ulaşıyoruz. 1990'ların sonunda tamamlayarak uygulamaya geçirdiğimiz kurumsallaşma çalışmaları ile oluşturduğumuz profesyonel kadromuz 200'den fazla ürünümüzü Türkiye ve dünyanın 25 ülkesindeki tüketicilerle buluşturmak için çalışıyor. 1980'lerin sonunda kurulan Kurtsan Bilim Sanat Eğitim Vakfı her yıl yaklaşık ortalama 50 üniversite öğrencisine karşılıksız burs veriyor. Tabii maddi imkanı kısıtlı öğrencilere ve başarılı olmaları şartı ile… 

Kurtsan Şirketler Grubu'nun en gözde markalarından biri olan “Otacı” öz Türkçe’de “hekim, eczacı” anlamına geliyor. Geçmişte Otacı lar hem eczacı, hem hekim hem de bilge kişilermiş. Halbuki bu kelime günümüzde artık sadece ürünlerimizle yaşıyor. ''Otacı'' markasının ilk ürünü 36 yıl önce piyasaya çıkan bitkisel pastiller. Pastilleri Türkiyenin ilk bitkisel şampuanı izledi. Sonrasında ise ''Otacı'', geleneksel tedavi yöntemlerini modern teknoloji ile birleştirerek, konusunda Türkiye’nin ilk özgün markası haline geldi. Türkiye, Avrupa patent kanununu 1995’te kabul ettiğinde Kurtsan İlaçları da Otacı bitkisel pastilleri ile ilk başvurusunu yaptı. Viyana Patent Enstitüsünde gerçekleştirilen araştırmalar sonucunda bitkisel pastillerinin yenilik olduğu kabul edilerek, Türkiyenin yerli ilaçtaki ilk patentleri Otacı’ya verildi. İftiharla ve güvenerek tüketiciye sunduğumuz ürünlerimize her geçen gün yenilerini eklemeye devam ediyor ve Otacı’yı dünya markaları arasına taşıyoruz. 

bottom of page